Правно основание

Правила за управление на средствата на Националния иновационен фонд (Правилата)

Характеристика

Националният иновационен фонд (НИФ) е финансова схема за подкрепа на иновативни предприятия, която е приета за допустима от Комисията за защита на конкуренцията (КЗК).

Целта на НИФ е подкрепата на извършването на научни изследвания или експериментални разработки с цел усвояване на нови производства и изделия, насочени към повишаване на иновативния потенциал и технологичното равнище на предприятията.

Фондът има за предмет:

1. да субсидира част от разходите, направени за промишлени научни изследвания и допазарна развойна дейност;

2. да субсидира част от разходите на технико-икономически (предпроектни) проучвания;

3. да реализира други мерки, залегнали в Иновационната стратегия, когато това е възложено.


Процедура:
   

I. Компетентен орган

Цялостната дейност по администриране на Националния иновационен фонд се изпълнява от Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средни предприятия (ИАНМСП).

Компетентността по одобряване кандидати за субсидиране на проект от НИФ е предоставена на органите на НИФ. Това са:

1. Управителен Съвет - се състои от 5 члена, включително и председателя. Съставът му се определя от Министъра на икономиката и енергетиката;

2. Председател на Управителния съвет е ресорният на Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия заместник-министър на икономиката и енергетиката, определен със заповед на министъра на икономиката и енергетиката;

3. Членове на Управителния съвет - по право са заместник-министър на финансите, директорът на Дирекция "Политика по отношение на предприятията" в Министерството на икономиката и енергетиката, изпълнителният директор на ИАНМСП, ръководителят на Звеното за управление на Фонда в ИАНМСП. Членовете на Управителния съвет се определят със заповед на министъра на икономиката и енергетиката.

II. Заявител

В конкурсна сесия за субсидиране на проект от НИФ може да участвува отделно предприятие или предприятие съвместно с други партньори. При съвместни проекти, в които участват и други партньори, координатор на проекта е предприятието.

Предприятието, което кандидатства в конкурсната сесия, трябва да е регистриран в България търговец по смисъла на Търговския закон.

Партньорите могат да бъдат търговци или юридически лица - български научни организации и висши училища.

Висшите училища и научните организации участват чрез своите представители по закон. Висшите училища и научните организации не могат да участват в проекти по Фонда чрез свои структурни подразделения (Научно-изследователски сектори и др.), ако последните не са юридически лица.

Лице може да участва в проект само в едно качество – на търговец или на висше училище/научна организация.

III. Нормативно установени изисквания

НИФ финансира проекти на предприятия, чиято икономическа дейност попада в някои от изброените по долу сектори, раздели или групи на Националния класификатор на икономическите дейности на Националния статистически институт: C – Добивна промишленост, D – Преработваща промишленост, E – Производство и разпределение на топлинна и електрическа енергия, газообразни горива и вода, F - Строителство, I – транспорт, складиране и съобщения, раздел 72 – Дейности в областта на компютърните технологии и група 73.1 – Научно изследователска и развойна дейност в областта на естествените, медицинските, селскостопанските и техническите науки.

Проектите, с които се кандидатства за субсидия, трябва да отговарят на следните условия:

1. Капацитет на екипа:

а) Кандидатът (и партньорите) имат организационен и технически капацитет да изпълнят дейностите по проекта;

б) Кандидатът (и партньорите) и/или предлаганите подизпълнители разполагат с подходящо оборудване, за да изпълнят предлагания проект;

в) Кандидатът (и партньорите) имат финансова възможност да съфинансират разходите по проекта.

2. Допустимост на проектната идея:

а) Проектът не е насочен към рутинни (несъществени) промени на съществуващи продукти /услуги или технологии;

б) Дейностите по проекта не включват цялостно развитие, стигащо до готов пазарен продукт или услуга;

в) Проектът не е насочен към инвестиции (преобладаваща част от разходите по проекта да са насочени към закупуване на машини, апаратура, материали, сгради и др.);

г) Описанието на проекта е достатъчно подробно и позволява да се оценят качествата, и да се наблюдава изпълнението на проекта.

IV. Необходими документи

Кандидат за участие в конкурсна сесия пред Фонда представя следната конкурсна документация:

1. Заявление за участие в конкурсната сесия по образец, с посочените в точки 2-9 приложения;

2. Данни за партньорите по образец – Приложение 1. Ако предприятие кандидатства със съвместен проект с партньори, всеки от партньорите трябва да попълни своите данни, съгласно образеца. Отделно кандидатът прилага списък на всички партньори по проекта, за които е представено Приложение 1;

3. Проект по образец - Приложение 2а или Приложение 2б;

4. Бюджет по образец за разходите на координатора и на всеки партньор поотделно - Приложение 3а или Приложение 3б;

5. Отчетен и прогнозен финансов план по образец - Приложение 3в;

6. Споразумение за сътрудничество (при съвместни проекти) – Приложение 4;

7. Декларация за държавни помощи и помощи от ЕС – Приложение 5;

8. Документи, удостоверяващи качеството на малко и средно предприятие, съгласно Закона за малките и средните предприятия – Приложение 6;

9. Документи за кандидата/координатора и за партньорите (при съвместен проект) – Приложение 7. В това приложение се представят следните документи:

а) Пълномощно/пълномощни от партньорите, упълномощаващо/и координатора да внесе конкурсната документация (само при съвместен проект);

б) заверени копия от годишните баланси и от отчета за приходите и разходите и от отчета за паричния поток за последните три финансови години на кандидата (при проект с единствен участник) или на координатора и на всички партньори (при съвместен проект);

в) удостоверение за актуално съдебно състояние на кандидата/ координатора и всеки един от партньорите по проекта (при съвместен проект);

г) заверено от представляващия предприятието/организацията копие от БУЛСТАТ регистрация на кандидата/координатора и всеки един от партньорите (при съвместен проект);

д) удостоверение, издадено от Националната агенция по приходите за липса на задължения на кандидата/на координатора и всеки партньор (при съвместен проект). Прилага се оригинал или заверено от представляващия предприятието/организацията копие.

е) CV на ръководителя/координатора на проекта, ръководителите на Фазите, описани в проекта, на хабилитираните лица, които участват в реализацията на проекта, на ръководителите на проекта от страна на партниращите организации.

ж) декларация по чл. 31, ал. 3 от Правилата, когато е приложимо.

V. Вътрешен ход на административната услуга

Редът за реализация на финансовата схема е:

1. Одобряване на образците и формулярите на конкурсната документация от министъра на икономиката и енергетиката.

2. Провеждане на национална информационна кампания.

3. Обявяване на конкурс за субсидиране на проекти по смисъла на чл. 22 от Правилата и публикуване на обявата в два национални ежедневника и на интернет страницата на Министерството на икономиката и енергетиката и на ИАНМСП.

4. Приемане на заявления за участие в конкурсна сесия на Фонда.

5. Административна проверка от страна на Звеното за оперативно управление на Фонда за пълнота на представената конкурсна документация и допускане или недопускане на кандидатите за участие в съответната конкурсна сесия.

6. Определяне от Оценяващия комитет на независими експерти за оценка на проектите в конкурсната сесия.

7. Оценка на проектите от независими експерти.

8. Оценка на проектите от Оценяващия комитет и тяхното класиране.

9. Проверка от Звеното за оперативно управление на Фонда на спазване на ограниченията на Правилника за прилагане на Закона за държавните помощи при натрупване на държавни помощи и финансиране от ЕС по отношение на всички проекти, предложени от Оценяващия комитет за класиране.

10. Провеждане на преговори с класирани кандидати, когато е наложителна промяна на бюджетната рамка на проекта. Представяне на доклад до изпълнителния директор на ИАНМСП, съдържащ извършеното класиране на проектите, включително мотивите за всеки класиран и некласиран проект.

11. Утвърждаване от изпълнителния директор на ИАНМСП на извършеното от Оценяващия комитет класиране на проектите в конкурсната сесия.

12. Писмено уведомяване на класираните и некласирани кандидати.

13. Подписване на договорите с класираните кандидати за предоставяне на субсидия. В случаите, когато има решение на Управителния съвет на Фонда за авансово плащане по особена банкова сметка на субсидията за етап на проекта, бенефициентите представят на ИАНМСП банкова гаранция в нейна полза на стойността на преведената субсидия.

14. Подписване на договори между ИАНМСП, бенефициента и банката, извършваща плащанията, когато е необходимо да бъде подписван такъв договор.

15. Предложение от Оценяващия комитет за целите на мониторинг и отчитане изпълнението на класираните проекти на списък от независими експерти за включване в мониторинга; Назначаване от изпълнителния директор на ИАНМСП на независим експерт за мониторинг на всеки конкретен проект.

16. Мониторинг и финансов контрол на изпълнението на проектите, които са класирани и се финансират от Фонда.

17. Подписване на предавателно - приемателен протокол за приемане на крайния резултат и приключване на договорните отношения между Бенефициента и ИАНМСП.

18. Изготвяне на текущи доклади и на годишен доклад за оценка дейността на Националния иновационен фонд.

Документите се представят в оригинал и две копия, подпечатани и подписани на всеки лист от координатора или партньора по проекта.

Всички проекти, с които се кандидатства за субсидия от Фонда в рамките на конкурсната сесия, се завеждат в деловодството на ИАНМСП, което е натоварено със завеждане на проектите в конкурсната сесия. Звеното за оперативно управление на Фонда съставя списък на всички постъпили в рамките на конкурсната сесия проекти, съгласно датата на тяхното постъпване.

Конкурсна документация, подадена в деловодството на ИАНМСП след изтичане на работното време на последния ден от срока за подаване на документи, не се завежда и се връща в цялост на подателя.

Звеното за оперативно управление на Фонда извършва административна проверка за пълнота на постъпилата документация и за съответствието й с изискванията на чл. 22, ал. 5 от Правилата за управление на средствата на НИФ. Проверката за съответствието на проект с изискванията на чл. 22, ал. 5 от Правилата се извършва въз основа на представената от кандидата и от партньорите (ако има такива) декларация (декларации) за получени държавни помощи и финансиране от ЕС.

Проверката за съответствието на проект с изискванията на чл. 22, ал. 2, 3 и 6 от Правилата за управление на средствата на НИФ се извършва от Оценяващия комитет.

В случай, че по отношение на лицето, което кандидатства с проект пред Фонда или по отношение на негов партньор, бъде установена непълнота на заявлението за участие в конкурсната сесия или непълнота на документите, кандидатът се уведомява за това и му се дава срок от пет работни дни, считано от датата на получаване на писменото уведомление, да отстрани непълнотите и недостатъците по преписката. Недостатък на документацията е налице, когато представен документ не отговаря на предписаните форма и съдържание.

Звеното за оперативно управление на Фонда съставя списък на кандидатите и представените от тях проекти, които са допуснати до участие в конкурса. Звеното съставя списък и на кандидатите и представените от тях проекти, които не са допуснати до участие в конкурса.

При установени непълноти и недостатъци на заявлението и документите за участие в конкурсната сесия, които не са били отстранени по реда и в съответния срок, както и в случаите, когато не са подадени някои от задължителните приложения и когато проектът, с който се кандидатства, не съответства на изискванията на чл. 22, ал. 5, от Правилата, кандидатът се отстранява от участие в конкурсната сесия по решение на Оценяващия комитет.

Звеното за оперативно управление на Фонда предоставя на Оценяващия комитет списъка на кандидатите и проектите, допуснати до участие в конкурса, както и самите проекти, и списък на кандидатите и представените от тях проекти, които не са допуснати до участие в конкурса.

Оценяващият комитет, подпомаган от независими експерти, извършва оценка на проектите и ги класира, като подготвя списъците на класираните и не класираните проекти.

Оценяващият комитет определя за всеки проект по двама независими експерти с подходяща квалификация, извън своя състав, които извършват оценка на проекта съобразно предварително обявените критерии.

Всеки експерт работи независимо и оценява предложения проект със съответната оценка по критериите за оценка, като я аргументира накратко в посоченото за това място във формуляра за оценка.

В случай на различия в оценките на независимите експерти с повече от 20 на сто, Оценяващият комитет определя трети независим експерт за оценяване на проекта.

В тези случаи, по преценка на Оценяващия комитет, той свиква заседание, на което присъстват членовете на Оценяващия комитет, независимите експерти, оценили проекта, и представители на кандидата в конкурса и на партньорите му за изясняване на въпроси относно проекта.

Оценяващият комитет одобрява направените от независимите експерти оценки и предложената от тях корекция в бюджета на проекта, като проверява правилно ли са калкулирани допустимите разходи по пера.

Оценяващият комитет проверява съответствието на проекта с изискванията на чл. 22, ал. 2, 3 и 6 от Правилата за управление на средствата на НИФ въз основа на цялата проектна документация. В случай на несъответствие, проектът не се класира само на това основание.

Оценяващият комитет извършва оценка на проектите и ги класира на база оценката на независимите експерти и утвърдените от министъра на икономиката и енергетиката приоритетни приложно-научни области за съответната година.

При необходимост Оценяващият комитет провежда преговори с кандидатите, чиито проекти са класирани, за корекция на представения от тях бюджет. Оценяващият комитет отправя мотивирано предложение за корекция на бюджета до кандидатите, чиито проекти са класирани, и се изготвя протокол за проведените преговори.

Оценяващият комитет подготвя доклад до изпълнителния директор на ИАНМСП, съдържащ оценката на проектите, извършеното от Оценяващия комитет класиране, списъците с класирани и некласирани проекти, в това число и мотивите за класирането или некласирането за всеки един проект.

Изпълнителния директор на ИАНМСП в срок до 45 дни от края на всяка конкурсна сесия утвърждава или не утвърждава решението на Оценяващия комитет за класиране на проекти или за тяхното отхвърляне, разрешава или отказва субсидиране на проекти, които са класирани от Оценяващия комитет. В случай на проект от област корабостроене, който е класиран от Оценяващия комитет, изпълнителният директор може да утвърди решението на Оценяващия комитет, но не разрешава субсидирането на проекта до получаването на разрешение от КЗК. При отказ от КЗК да даде индивидуално разрешение за предоставяне на държавна помощ (субсидиране на проект) от област корабостроене, изпълнителният директор със свое решение изважда проекта от списъка на класираните.

В случай на нарушение на правилата, регламентиращи дейността на Фонда, изпълнителният директор връща на Оценяващия комитет за повторно разглеждане направеното класиране и дава указания по законосъобразност. След изпълнението на указанията Оценяващият комитет прави ново класиране на проектите, което представя на изпълнителния директор.

Класираните и некласирани кандидати се уведомяват писмено от председателя на Оценяващия комитет за резултатите от оценката в тридневен срок от утвърждаване на решението от изпълнителния директор на ИАНМСП. Решението се изпраща на кандидатите с препоръчано писмо с обратна разписка, като в случай, че кандидатът не може да бъде намерен от пощенските служби, решението се поставя на видно място – във фоайето на сградата на ИАНМСП и кандидатът се счита за оповестен.