ИЗДАВАНЕ НА РАЗРЕШЕНИЯ ЗА ОСЪЩЕСТВЯВАНЕ НА ПОЖАРОГАСИТЕЛНА ИЛИ АВАРИЙНО-СПАСИТЕЛНА ДЕЙНОСТ ИЛИ ПРОТИВОПОЖАРНО ОБСЛЕДВАНЕ НА ОБЕКТИ ОТ ТЪРГОВЦИ

Правно основание

Закон за Министерството на вътрешните работи

Наредба № IЗ-1951 от 27 октомври 2006 г. за реда за осъществяване на разрешителна и контролна дейност на търговци, извършващи пожарогасителна или аварийно-спасителна дейност или противопожарно обследване на обекти (Наредба № IЗ-1951 от 27 октомври 2006 г)

Тарифа № 4 за таксите, които се събират в системата на Министерството на вътрешните работи по Закона за държавните такси

Характеристика

Поместеното описание цели да укаже реда и условията за издаване на разрешения за осъществяване на пожарогасителна или аварийно-спасителна дейност или противопожарно обследване на обекти от търговци.

За да може правомерно да осъществява пожарогасителна или аварийно-спасителна дейност или противопожарно обследване на обекти даден търговец, той следва да се снабди с разрешение за посочените дейности. Това разрешение се издава от Национална служба "Пожарна безопасност и защита на населението", която е част от структурата на Министерството на вътрешните работи.
Процедура по извършване на административната услугаПроцедура по извършване на административната услуга  
   

I. Компетентен орган

Компетентни органи - за издаване на разрешение за осъществяване на пожарогасителна или аварийно-спасителна дейност или противопожарно обследване на обекти от търговци са Директора на Национална служба "Пожарна безопасност и защита на населението" (НСПБЗН)-МВР, когато търговеца ще осъществява дейността на територията на две или повече области или на територията на цялата страна и Директорите на съответните областни дирекции "Пожарна безопасност и защита на населението" (ОДПБЗН), когато търговеца ще осъществява дейността само на територията на една област.

II. Заявител

Заявители по разглежданата услуга могат да бъдат само търговци.

III. Необходими документи

За получаване на разрешение търговците подават писмено заявление по образец, в което посочват:

1. наименованието, седалището и адреса на управление на фирмата, телефон, факс и електронен адрес;

2. вида на дейностите, които желаят да осъществяват.

Към заявлението се прилагат следните документи:

1. копие от съдебно решение за регистрация на търговеца;

2. удостоверение за актуално състояние на търговеца;

3. копие от документ за регистрация по реда на ДОПК;

4. копие от документ за вписване в Единния държавен регистър на стопанските субекти (БУЛСТАТ);

5. документ за внесена държавна такса.

За търговеца или назначеното от него лице за ръководител на дейностите по чл. 3, т. 1 и 2 от Наредба № IЗ-1951 от 27 октомври 2006 г, както и за лицата, осъществяващи противопожарно обследване на обекти, се прилагат следните документи:

1. списък с трите имена, номер на лична карта, ЕГН и постоянен адрес;

2. свидетелство за съдимост;

3. документ, удостоверяващ, че лицето е клинично здраво;

4. удостоверение от лечебно заведение, че лицето не страда от психическо заболяване;

5. нотариално заверено копие на диплома за придобита образователно-квалификационна степен "бакалавър" или по-висока;

6. нотариално заверено копие на удостоверение за завършен курс по пожарна и аварийна безопасност (ПАБ) или документ за трудов стаж по чл. 8, ал. 1, т. 1 от Наредба № IЗ-1951 от 27 октомври 2006 г.

За лицата, които непосредствено ще осъществяват дейности по чл. 3, т. 1 и 2 от Наредба № IЗ-1951 от 27 октомври 2006 г, се прилагат следните документи:

1. списък с трите имена, номер на лична карта, ЕГН и постоянен адрес;

2. свидетелство за съдимост;

3. документ, удостоверяващ, че лицето е клинично здраво;

4. удостоверение от лечебно заведение, че лицето не страда от психическо заболяване;

5. нотариално заверено копие на диплома за завършено средно образование;

6. нотариално заверено копие на удостоверение за завършен курс по пожарна и аварийна безопасност (ПАБ).

IV. Вътрешен ход на административната услуга

Заявленията за осъществяване на дейности на територията на отделна област се подават до директора на съответната областна дирекция за пожарна безопасност и защита на населението (ОДПБЗН).

Заявленията за осъществяване на дейности на територията на две и повече области или на територията на цялата страна се подават до директора на НСПБЗН.

За издаване на разрешение по представените документи се извършва проверка. Когато комплектът документи е непълен или са необходими и други сведения и документи за вземане на решение по заявлението, заявителят писмено се уведомява в 14-дневен срок от датата на подаване на заявлението. В тридневен срок от уведомлението заявителят предоставя необходимата допълнителна информация или отстранява констатираните непълноти. Срокът за произнасяне по заявлението започва да тече от датата на отстраняване на нередовностите.

Разрешението се издава на търговци, отговарящи на изискванията, посочени в чл. 108, ал. 2 от Закона за Министерството на вътрешните работи (ЗМВР) и в чл. 8, 9 и 12 от Наредба № IЗ-1951 от 27 октомври 2006 г..

Директорът на НСПБЗН или директорът на съответната ОДПБЗН издава разрешение или отказва издаването му в 14-дневен срок от подаване на заявлението или от изтичане на срока за отстраняване на нередовностите по чл. 14, ал. 2 от Наредба № IЗ-1951 от 27 октомври 2006 г.

При отказ за издаване на разрешение заявителят се уведомява писмено и мотивирано.

Отказът може да се обжалва по реда на Административнопроцесуалния кодекс (АПК).

Разрешенията се издават за срок 4 години.

V. Такси

За издаване на разрешение за осъществяване на пожарогасителна или аварийно-спасителна дейност или противопожарно обследване на обекти от търговци, заявителят заплаща такса в размер определен от Тарифа № 4 за таксите, които се събират в системата на МВР по Закона за държавните такси.

Таксите определени от Тарифа № 4 са както следва:

А) За осъществяване на пожарогасителна дейност:

1. В един обект - 500лв;

2. В обекти на територията на Областна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" (Столична дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението") – 700лв;

3. В обекти на територията на цялата страна – 1 500лв.

Б) За осъществяване на аварийно-спасителна дейност:

1. В един обект - 500лв;

2. В обекти на територията на Областна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" (Столична дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението"(СДПБЗН)) – 700лв;

3. В обекти на територията на цялата страна – 1 500лв.

В) За осъществяване на противопожарно обследване:

1. В един обект - 100лв;

2. В обекти на територията на ОДПБЗН (СДПБЗН) – 500лв;

3. В обекти на територията на цялата страна – 1 500лв.