Правно основание

Закон за движението по пътищата (ЗДП)

Наредба № 32 от 5 август 1999 г. за периодичните прегледи за проверка на техническата изправност на пътните превозни средства (Наредба № 32)

Характеристика

Периодичните прегледи за проверка на техническата изправност на пътните превозни средства (ППС) могат да се извършват от физически или юридически лица, регистрирани по Търговския закон или по Закона за юридическите лица с нестопанска цел. Периодичните прегледи за проверка на техническата изправност на ППС се извършват в контролно-технически пункт, одобрен за извършване на тази дейност.

Министърът на транспорта или упълномощено от него длъжностно лице издава разрешение за извършване на периодични прегледи за проверка на техническата изправност на ППС на лицата, които отговарят на изискванията на Наредба № 32.

Периодичният преглед за проверка на техническата изправност на пътни превозни средства обхваща комплектността и изправността на агрегатите, уредбите и механизмите, които имат връзка с безопасността на движението, отделянето на вредни газове и изправността на шумозаглушителните им устройства.

Неразделна част от разрешението е списъкът на техническите специалисти, които отговарят на изискванията на Наредба № 32 и ще извършват прегледите на ППС.
Процедура по извършване на административната услугаПроцедура по извършване на административната услуга  
   

1. Компетентен орган

Компетентна да извърши административната услуга е Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация". Комисия, определена от изпълнителния директор на Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация" разглежда документите и прави писмено предложение до министъра на транспорта или упълномощено от него длъжностно лице за издаване на разрешение за извършване на периодични прегледи за проверка на техническата изправност на ППС.

2. Заявител

Заявител на услугата е физическото или юридическото лице, регистрирано по Търговския закон или по Закона за юридическите лица с нестопанска цел, кандидатстващо за издаване на разрешение за извършване на периодични прегледи за проверка на техническата изправност на ППС.

3. Необходими документи

За извършване на услугата по издаване на разрешение заявителят подава до Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация" следните документи:

- документ за разрешаване ползването на строежа, който ще се ползва за технически пункт;

- документ за собственост или договор за наем на техническия пункт, издаден от компетентен орган;

- план на техническия пункт, съдържащ разположение на машините, съоръженията и средствата за измерване в мащаб 1:50;

- списък на машините, съоръженията и средствата за измерване, съдържащ данни за наименование, марка, модел, тип и фабричен номер, придружен с копие на паспортите или копие на документ за одобрение и премината държавна проверка за годност, заверени със свеж печат от съответната фирма или организация;

- банково бордеро за платена държавна такса за преглед на годността на техническия пункт;

- копие от съдебното решение за регистрация;

- удостоверение за актуално състояние;

- декларация за кандидата, че не е открита процедура за обявяване в несъстоятелност;

- копия от удостоверенията за данъчна регистрация и регистрация в БУЛСТАТ, заверени със свеж печат от съответната фирма или организация;

- протокол за съответствие с изискванията към контролно-техническия пункт, издаден от Регионална дирекция "Автомобилна администрация";

- списък на технически специалисти с приложени към него копие от дипломата за завършено средно или висше образование със специалност, документ, удостоверяващ трудовия им стаж, копие от трудов договор за всеки технически специалист, копия от свидетелствата за управление на МПС на всички технически специалисти, копия от свидетелствата за съдимост на всички технически специалисти и свидетелство за преминато за допълнително обучение;

- копие на сертификат по ISO 9001- 2000.

4. Вътрешен ход на процедурата:

Лицата, желаещи да извършват периодични прегледи за проверка на техническата изправност на ППС, подават заявление за преглед на годността на техническия пункт. Заявленията се подават в съответната Регионална дирекция "Автомобилна администрация" заедно със съответните необходими документи.

Лицата, желаещи да извършват периодични прегледи за проверка на техническата изправност на ППС, подават заявление за издаване на разрешение до министъра на транспорта чрез директора на регионалната дирекция на Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация" за съответната област, към което прилагат съответните необходими документи.

Комисия, определена от изпълнителния директор на Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация", разглежда документите и прави писмено предложение до министъра на транспорта или упълномощено от него длъжностно лице за издаване на разрешение за извършване на периодични прегледи за проверка на техническата изправност на ППС.

В едномесечен срок министърът на транспорта дава писмен отговор на постъпилите заявления. Отказът за издаване на разрешение се мотивира и подлежи на обжалване по реда на Административнопроцесуалния кодекс.

В същия срок се издава разрешение за извършване на периодични прегледи за проверка на техническата изправност на ППС. В разрешението се посочват типът на ППС, видът на двигателите им и броят на линиите на техническия пункт за извършване на периодични прегледи за проверка на техническата изправност на ППС.

Неразделна част от разрешението е списък на техническите специалисти, които отговарят на изискванията на наредба №32. и ще извършват прегледите на ППС

5. Такси

За извършване на административната услуга се заплаща държавна такса, чийто размер е определен в Тарифа № 5 за таксите, които се събират в системата на Министерството на транспорта.

6. Срок за валидност

Разрешение за извършване на периодични прегледи за проверка на техническата изправност на ППС се издава за всеки технически пункт за срок 5 години.