Правно основание

Закон за устройство на територията (ЗУТ)

Наредба № 4 от 21 май 2001 г. за обхвата и съдържанието на инвестиционните проекти

Тарифа № 14 за таксите, които се събират в системата на Министерството на регионалното развитие и благоустройството и от областните управители

Характеристика

Поместеното изложение указва редът и условията, при които се извършва одобряване на технически и работни инвестиционни проекти за обекти на техническата инфраструктура с обхват и значение за повече от една област и за обекти с национално значение (по чл. 145, ал. 2 от ЗУТ).

Оценката на инвестиционните проекти се извършва с цел установяване на съответствието им със съществените изисквания към строежите.
Процедура по извършване на административната услугаПроцедура по извършване на административната услуга  
   

I. Компетентен орган

Технически и работни инвестиционни проекти за обекти на техническата инфраструктура с обхват и значение за повече от една област и обекти с национално значение се одобряват от министъра на регионалното развитие и благоустройството.

II. Заявител

Инициатор е възложителят – собственик на имота, лицето, на което е учредено право на строеж в чужд имот и лицето, което има право да строи в чужд имот по силата на специален закон.

III. Необходими документи

Инвестиционните проекти се одобряват въз основа на представени:

1. оценка на съответствието на проектната документация със съществените изисквания към строежа;

2. положително становище на органите по пожарна безопасност и защита на населението за строежите от първа и втора категория;

3. предварителни договори с експлоатационните дружества за присъединяване към мрежите на техническата инфраструктура;

4. становище на министъра на околната среда и водите за строеж на обекти, за изграждането на които е необходимо разрешително по чл. 104, ал. 1 от Закона за опазване на околната среда;

5. съгласуване с Националния институт за паметниците на културата при условията и по реда на чл. 125, ал. 5 ЗУТ - за недвижими паметници на културата и за строежи в техните граници и охранителните им зони.

Инвестиционните проекти, по които се издава разрешение за строеж, се одобряват след писмено заявление на възложителя и след представяне на:

1. документи за собственост, а за сгради на жилищностроителни кооперации - и влязло в сила решение на общото събрание за приемане на проекта;

2. виза за проектиране в случаите по чл. 12, ал. 3, чл. 41, ал. 2, чл. 50, 51, 58, 59, чл. 133, ал. 6 и чл. 134, ал. 6 ЗУТ;

3. три копия от инвестиционния проект в обхват и съдържание, определени с Наредба № 4 от 21 май 2001 г. за обхвата и съдържанието на инвестиционните проекти;

4. административните актове, които в зависимост от вида и големината на строежа се изискват като условие за разрешаване на строителството по Закона за опазване на околната среда или специален закон;

5. оценка за съответствието, изготвена по реда на чл. 142, ал. 6 ЗУТ;

6. разрешително за изграждане на водовземно съоръжение за подземни води и/или разрешително за водовземане, и/или разрешително за заустване на отпадъчни води, издадени по реда и в случаите, предвидени в Закона за водите.

Забележка: Условията за ползване на вода за питейни, производствени и противопожарни нужди, за изпускане на отпадъчни води, за ползване на електроенергия, за съобщителни връзки, за топлинна енергия и за газоснабдяване се осигуряват от организациите, предоставящи обществени услуги, при условията и по реда на специалните закони.

IV. Вътрешен ход на административната услуга

Одобряването на идейния проект се извършва в едномесечен срок от постъпване на писмено искане, а за идейни инвестиционни проекти, които са основание за издаване на разрешение за строеж - в седемдневен срок.

Всички части на одобрените инвестиционни проекти се подпечатват с печата на Министерството на регионалното развитие и благоустройството.

Забележка: В случай, че в едногодишен срок от одобряването на инвестиционните проекти възложителят не направи искане за получаване на разрешение за строеж, проектът губи правно действие.

V. Такси

За одобряване на инвестиционен проект по реда на чл. 145, ал. 2 ЗУТ се събира такса в размер 0,1 на сто от строителната стойност на обекта, но не по-малко от 500 лв. и не повече от 3000 лв.