Правно основание
Закон за социално подпомагане (ЗСП)
Правилник за прилагане на Закона за социално подпомагане (ППЗСП)
Характеристика
Целта на настоящото описание е да укаже реда и условията, при които лицата и семействата, имащи право на еднократна социална помощ, могат да кандидатстват за такава и да я получават. Съгласно чл. 16, ал. 1 от Правилника за прилагане на Закона за социалното подпомагане еднократна социална помощ може да се отпуска веднъж в годината за задоволяване на инцидентно възникнали здравни, образователни, комунално-битови и други жизненоважни потребности на лицата и семействата.
Процедура:
1. Компетентен орган
Компетентният орган по извършване на административната услуга е Агенцията за социално подпомагане.
2. Заявител
Право на еднократна социална помощ имат българските граждани, семейства и съжителстващи лица по постоянен адрес на територията на съответната община, които поради здравни, възрастови, социални и други независещи от тях причини не могат сами чрез труда си или доходите, реализирани от притежавано имущество, или с помощта на задължените по закон да ги издържат лица да осигуряват задоволяване на основните си жизнени потребности.
Право да получат социална помощ имат и чужденците с разрешение за постоянно пребиваване в Република България и чужденците, на които е предоставено убежище, статут на бежанец или хуманитарен статут, както и лицата, за които това е предвидено в международен договор, по който Република България е страна.
3. Необходими документи
Помощта се отпуска въз основа на молба-декларация по образец, към която се прилагат:
а) документи за доходите от:
- трудови правоотношения и/или приравнени на тях правоотношения;
- извършване на услуги с личен труд;
- дейности в областта на селското, горското и водното стопанство;
- стипендии;
б) медицинско удостоверение, протокол на ЛКК, експертно решение на ТЕЛК или НЕЛК.
При необходимост дирекциите "Социално подпомагане" могат да изискват и други документи.
4. Вътрешен ход на административната услуга
Молба-декларацията се подава от пълнолетно лице до дирекция "Социално подпомагане" по постоянен адрес и след представяне на лична карта или личен паспорт. В 20-дневен срок от получаване на молба-декларацията, социален работник извършва социална анкета и изготвя социален доклад по образец. При извършване на социалната анкета се вземат предвид и всички други констатирани обстоятелства от социален, семеен, битов и здравен характер, отнасящи се до възможността за самоиздръжка и/или помощ от лица, задължени по закон да осигуряват издръжка.
Въз основа на резултатите от социалната анкета в доклада социалният работник прави предложение за отказване или отпускане на помощта, като във втория случай определя нейния вид и размер. В 7-дневен срок от представянето на социалния доклад директорът на дирекция "Социално подпомагане" или упълномощено от него длъжностно лице се произнася със заповед за отпускане или за отказ на социална помощ. Отказът за отпускане на социална помощ задължително се мотивира.
Заповедта за отпускане или за отказ на социална помощ се съобщава писмено на лицето, подало молбата, в 7-дневен срок от нейното издаване.
Заповедта може да се обжалва пред директора на регионалната дирекция "Социално подпомагане" по реда на Административнопроцесуалния кодекс.