Страници: [1]   Надолу
  Разпечатай  
Автор Тема: Данъчни облекчения за млади семейства  (Прочетена 10758 пъти)
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
tedi
Потребител
*

Карма: +0/-0
Липсва Липсва

Публикации: 2


« : Януари 11, 2009, 05:05:42 »

http://www.econ.bg/news/article152459.html
Бихте ли ми разяснили на по-елементарен език тази информация?
По принцип отговаряме на изискванията-жилището е на наше име,под 35г сме,имаме брак,заема е до 100 000лв.
Къде и кога се представят тези документи?

Благодаря ви!
Активен
PN
Потребител
*

Карма: +1/-0
Липсва Липсва

Публикации: 5


« Отговор #1 : Януари 16, 2009, 01:20:05 »

ЗАКОН ЗА ДАНЪЦИТЕ ВЪРХУ ДОХОДИТЕ НА ФИЗИЧЕСКИТЕ ЛИЦА

Данъчно облекчение за млади семейства

       Чл. 22а. (Нов - ДВ, бр. 106 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.) Сумата от годишните данъчни основи по чл. 17 се намалява с направените през годината лихвени плащания върху първите 100 000 лв. по ипотечен кредит, когато са налице следните условия:

       1. договорът за ипотечния кредит е сключен от данъчно задълженото лице и/или от съпруг/а, с който/която имат сключен граждански брак;

       2. данъчно задълженото лице и/или съпругът/ата не са навършили 35-годишна възраст към датата на сключения договор за ипотечен кредит;

       3. ипотекираното жилище е единствено жилище за семейството през данъчната година.

       Ползване на данъчните облекчения

       Чл. 23. Данъчните облекчения се ползват с подаване на годишна данъчна декларация по чл. 50, към която се прилагат:

       1. копие на валидно решение на ТЕЛК/НЕЛК - за данъчното облекчение по чл. 18;

       2. копия на документите, удостоверяващи направените вноски - за данъчното облекчение по чл. 20;

       3. (отм. - ДВ, бр. 113 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.)

       4. копия на документи, удостоверяващи, че дареното лице е от изброените в чл. 22 и че предметът на дарението е получен - за данъчното облекчение по чл. 22.

       5. (нова - ДВ, бр. 106 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.) копия от свидетелството за сключен граждански брак, справка за имотното състояние на кредитоискателите, договор за ипотечен кредит, погасителен план, заверен от банката кредитозаемател, и документи, удостоверяващи направените вноски - за данъчно облекчение по чл. 22а.
.....................
Процедурата като цяло е проста и както досега в края на годината си подавате годишната данъчна декларация. Събирате всички доходи - от заплата, от някакви други източници, и след това от получената сума (която е данъчна основа) изваждате разходите за лихви. Получената сума се облага с 10% данък общ доход. Например, ако брутната ви заплата е 1500 лв. на месец, облагаемият доход за месеца е 1305лв., получен чрез приспадане на 195 лв. за осигуровки. За дванадесет месеца, ако нямате други доходи, както и други данъчни облекчения, това прави 15 660 лв. обща годишна данъчна основа. Годишният данък, без да се ползват облекчения, е 1566 лв. Ако сте част от младо семейство и имате заем 80 хил. лв. (за 20 години при годишен лихвен процент 9%), като имате например лихва на анюитетни вноски общо 7139 лв., тогава облекчението за млади семейства ще се получава, като извадите от общата годишна данъчна основа 15 660 лв. общо лихвените плащания 7139 лв. - тогава с данък ще ви обложат само оставащите 8521 лв. и ще трябва да платите 852.10 лв. В този случай спестеният данък е 713.90 лв. А ако например за 12 месеца връщате кредит на намаляващи вноски, лихвените ви плащания общо ще възлизат на 7035 лв. Тогава ще ви обложат 8625 лв. след приспадане заради облекчението и ще платите данък 862.50 лв. Тук спестявате 703.50 лв.


Активен
alican
Претендент
**

Карма: +1/-0
Липсва Липсва

Публикации: 13


« Отговор #2 : Януари 21, 2009, 03:20:05 »

Кога можем да подадем нужните документи за данъчното облекчение сега или до година  Ъ? Ъ?
Активен
Rose
Модератор
Джедай
****

Карма: +23/-1
Липсва Липсва

Публикации: 494



« Отговор #3 : Януари 21, 2009, 03:46:05 »

Aко не се лъжа до 30 април се подават тези декларации. Но може би PN ще внесе повече яснота и по Вашия въпрос. Не претендирам да съм запозната с материята.
Активен

PN
Потребител
*

Карма: +1/-0
Липсва Липсва

Публикации: 5


« Отговор #4 : Януари 22, 2009, 10:51:24 »

Кога можем да подадем нужните документи за данъчното облекчение сега или до година  Ъ? Ъ?

Законът е в сила от 01.01.2009г.
Активен
alican
Претендент
**

Карма: +1/-0
Липсва Липсва

Публикации: 13


« Отговор #5 : Януари 22, 2009, 12:10:48 »

Мерси , като подам сега документите другата година мога да се въсползавам от данъчното облекчение така ли Ъ? Благодаря Ви предварително !!!
Активен
alican
Претендент
**

Карма: +1/-0
Липсва Липсва

Публикации: 13


« Отговор #6 : Януари 22, 2009, 12:13:20 »

И от каде мога да си искарам документ за имотно състояние Ъ?
Активен
BizKonsult
Потребител
*

Карма: +0/-0
Липсва Липсва

Публикации: 5


« Отговор #7 : Януари 31, 2009, 07:14:17 »

И от каде мога да си искарам документ за имотно състояние Ъ?

 Законът относно това облекчение влиза в сила от 1.1.2009г. Това означава , че следва да подадете тези документи с годишната си декларация за доходи  за 2009 г . и тогава и  ще се възползвате от това облекчение . Ще го приложите към доходите получени  през 2009 г.

Данъчни облекчения за млади семейства
« Последна редакция: Февруари 14, 2010, 02:52:16 от BizKonsult » Активен
alican
Претендент
**

Карма: +1/-0
Липсва Липсва

Публикации: 13


« Отговор #8 : Март 06, 2010, 12:56:14 »

Искам съвет ако може.Аз и съпругът ми отидохме в НАП да си пуснем данъчната декларация за да ползваме данъчно облекчение за млади сем.Подадохме документите всичко нормално приеха ги дадоха ни входящ номер и т.н. и ни званят след 3 седмици да ходим в НАП.Отиваме и ни заявяват че неможем да ползваме облекченито защото сме сключили брак 6 мес.по късно (19.07.07 взехме апартамента а брака ни беше 18.01.2008 на другите изисквания отговаряме)Там ни казаха че можем да обжалваме решенито в 14 дневен срок.Искам да питам дали има полза ако искаме да обжалваме  Ъ?.Благодаря предварително !!!
Активен
BizKonsult
Потребител
*

Карма: +0/-0
Липсва Липсва

Публикации: 5


« Отговор #9 : Март 07, 2010, 01:22:20 »

Искам съвет ако може.Аз и съпругът ми отидохме в НАП да си пуснем данъчната декларация за да ползваме данъчно облекчение за млади сем.Подадохме документите всичко нормално приеха ги дадоха ни входящ номер и т.н. и ни званят след 3 седмици да ходим в НАП.Отиваме и ни заявяват че неможем да ползваме облекченито защото сме сключили брак 6 мес.по късно (19.07.07 взехме апартамента а брака ни беше 18.01.2008 на другите изисквания отговаряме)Там ни казаха че можем да обжалваме решенито в 14 дневен срок.Искам да питам дали има полза ако искаме да обжалваме  Ъ?.Благодаря предварително !!!

"Данъчното облекчение се ползва от местни физически лица като сумата от годишните данъчни основи по чл. 17 от ЗДДФЛ се намалява с направените през годината лихвени плащания по ипотечен кредит за закупуване на жилище, когато едновременно са налице следните условия:
1. договорът за ипотечния кредит е сключен от данъчно задълженото лице и/или от съпруг/а, с който/която имат сключен граждански брак;
2. данъчно задълженото лице и/или съпругът/ата не са навършили 35-годишна възраст към датата на сключения договор за ипотечен кредит;
3. ипотекираното жилище е единствено жилище за семейството през данъчната година.
Когато размерът на ипотечния кредит е по-голям от 100 000 лв., данъчното облекчение може да се ползва за направени през годината лихвени плащания по първите 100 000 лв. от главницата;
Данъчното облекчение се ползва до размера на сумата от годишните данъчни основи по чл. 17 от ЗДДФЛ и при условие, че ДЗЛ представи писмена декларация от съпруга/та, че няма да ползва данъчното облекчение за съответната данъчна година;
Обстоятелствата и условията по чл. 22а, ал. 1-3 се декларират от ДЗЛ в годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ.
Данъчното облекчение се ползва с подаване на годишна данъчна декларация, към която се прилага документ, издаден от банката кредитозаемател, удостоверяващ размера на направените през годината лихвени плащания по първите 100 000 лв. от главницата на ипотечния кредит за закупуване на жилище."
Във вашият случай едно от изискванията не е  налице . Не сте имали сключен брак към датата на закупуване на жилището както посочвате във въпроса  си
Активен
alican
Претендент
**

Карма: +1/-0
Липсва Липсва

Публикации: 13


« Отговор #10 : Март 07, 2010, 01:57:21 »

Blagodarya za otgovora ... oba4e -na men tezi usloviya ve4e do bolka sa mi poznati nikade nepi6e 4e TRYABVA BRAKA DA E SKLYU4EN predi zaema . Popitah dali ima smisal da objalvame re6enieto a ne kakvi sa usloviyata , a i braka e 6 mes.sled zaema 2008 god. IZVINYAVAM SE 4E PISAH NA LATINICA !!!
Активен
alican
Претендент
**

Карма: +1/-0
Липсва Липсва

Публикации: 13


« Отговор #11 : Март 07, 2010, 02:20:00 »

OOOOOOOOOOOO IZVINYAVAY RAZBRAH NE PRI4ETOH VSI4KO DO KRAYA MERSI IZVINYAVAM SE PAK
Активен
Pumuckl
Специалист
Джедай
***

Карма: +14/-1
Липсва Липсва

Публикации: 255



« Отговор #12 : Март 07, 2010, 09:52:49 »

Обаче тук се пише на кирилица. Нерешителен
Активен

Цитат на: DEKAH
Другите неща трябва да ги знае юриста на фирмата. Ако няма такъв - да си наемат.
Входни врати
alican
Претендент
**

Карма: +1/-0
Липсва Липсва

Публикации: 13


« Отговор #13 : Март 08, 2010, 10:31:10 »

ОК ИЗВИНИХ СЕ ПРЕДВАРИТЕЛНО  Усмивчица
Активен
alican
Претендент
**

Карма: +1/-0
Липсва Липсва

Публикации: 13


« Отговор #14 : Март 12, 2010, 04:21:27 »

искам да попитам- "Ако законодателят допуска условието за наличие на граждански брак да бъде спазено единствено към датата на сключването на договора за ипотечен кредит, това би било уточнено изрично, така както е направено за условието по чл. 22а, т. 2 на ЗДДФЛ.".Това означава ли че имаме право на данъчно облекчение за млади сем. след като сме сключили брак 6 мес.след като съпруга ми е теглил ипотечния кредит ?
Активен
BizKonsult
Потребител
*

Карма: +0/-0
Липсва Липсва

Публикации: 5


« Отговор #15 : Март 15, 2010, 04:40:56 »

искам да попитам- "Ако законодателят допуска условието за наличие на граждански брак да бъде спазено единствено към датата на сключването на договора за ипотечен кредит, това би било уточнено изрично, така както е направено за условието по чл. 22а, т. 2 на ЗДДФЛ.".Това означава ли че имаме право на данъчно облекчение за млади сем. след като сме сключили брак 6 мес.след като съпруга ми е теглил ипотечния кредит ?

Облекчение за млади семейства   Към момента на сключване на ипотечният заем не сте били семейство . Посъветвайте се с адвокат , обжалвайте ,  ваша воля . 
Активен
Мюжгян Ахмедова
Потребител
*

Карма: +0/-0
Липсва Липсва

Публикации: 1


« Отговор #16 : Март 16, 2010, 10:21:30 »

Здравейте на всички!!! Искам да попитам, това удостоверение от службата по вписванията, че ипотекираното жилище е единствено само за единия съпруг ли трябва да е или и за двамата съпрузи поотделно? Благодаря предварително за отговора! Усмивчица
Активен
alican
Претендент
**

Карма: +1/-0
Липсва Липсва

Публикации: 13


« Отговор #17 : Март 16, 2010, 02:32:16 »

Ами и на двамата трябва нали и на двамата искат да видят дали е единствено  ипотекираното жилище.  Усмивчица
Активен
mimo
Потребител
*

Карма: +0/-0
Липсва Липсва

Публикации: 1


« Отговор #18 : Март 23, 2010, 11:27:59 »

Питане: Тъй като отговаряме на всички условия, но в собствеността на жилището участва и майка ми, имаме ли право на данъчното облекчение? и Второ: от Агенцията по вписванията справка ли трябва (както пише в данъчната декларация) или удостоверение за имотното състояние, тъй като има разлика, поне според тях.
Активен
Страници: [1]   Нагоре
  Разпечатай  
 
Отиди на: