Страници: [1]   Надолу
  Разпечатай  
Автор Тема: Новият ЗУЕС 2009  (Прочетена 5521 пъти)
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
Ev_G
Потребител
*

Карма: +0/-0
Липсва Липсва

Публикации: 1


Ел. поща
« : Май 26, 2009, 04:00:52 »

Новият закон за управление на етажната собственост дава ли реална възможност за събиране на входна такса от длъжници обитатели на етажната собственост?

Има ли давност за неплатени входни такси? 5 г?
Активен
HS
Потребител
*

Карма: +0/-0
Липсва Липсва

Публикации: 3


« Отговор #1 : Август 07, 2009, 03:12:48 »

Разбира се, че дава право за събиране на такси.
По принцип таксите, които ще се събират за поддръжка на общите части на сградата се определят от общото събрание на етажната собственост(чл. 11, ал. 1, т. 5 ЗУЕТ)
Ако такива такси са определени в конкретния случай, то всеки собственик на обособена част от етажната собственост е длъжен да ги заплаща. Неплащане на таксите за срок от 5 години ми се въжда твърде дълъг срок. 5 години е общата давност за погасяване на задължения по Закона за задълженията и договорите, но едва ли ще може да се приложи в случая. Смятам че може да се задоволите от заплащане на таксите от последните 5 години.
За неплащане на таксите, което се счита за нарушение на проетия правилник или вътрешен ред на етажната собственост неизправния собственик може да бъде изваден от сградта по решение на общото събрание, ако след като е бил предупреден писмено от управителя не е заплатил дължимите такси.
Активен
Страници: [1]   Нагоре
  Разпечатай  
 
Отиди на: