Страници: [1]   Надолу
  Разпечатай  
Автор Тема: Претенции по кодекса на труда към работодател  (Прочетена 2630 пъти)
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
kalin_t
Потребител
*

Карма: +0/-0
Липсва Липсва

Публикации: 6


Ел. поща
« : Април 30, 2011, 03:36:38 »

Здравейте.Работя като интернет техник/специалист в малка частна фирма на безсрочен трудов договор на 8 часов работен ден.Проблемите са множество, най-важен е този със трудовото възнаграждение.Осигуряват ни на заплата 310 лева, като получаваме 720 лева за работно време 12/2 по 8 часа.Нямаме ясна трудова спецификация, вършим много неща извън трудовата спецификация за телекомуникационен специалист, включително и не съвсем законни неща, не получаваме допълнително възнаграждение за 12 поредни работни дни.Според този документ " http://www.mlsp.government.bg/class/store/docs/file_425.htm " минималната осигурителна заплата е 410 лева.Според кодекса на труда доста от правата ми са нарушени, не е прочетен инструктаж за безопасност на труда, почивките са прекалено малко, трудовото възнаграждение е доста под средното за такъв вид работа и има голяма разлика между реалното възнаграждение и осигурителния доход.Общо взето имаме  устни договорки с шефовете, но те не спазват някои от тях и като започнах да се интересувам разбрах, че и много юридически норми не са спазени.Не искам да напускам, но и не искам да работя в такива условия...Какво мога да направя по въпроса? Предварително благодаря.
Активен
kalin_t
Потребител
*

Карма: +0/-0
Липсва Липсва

Публикации: 6


Ел. поща
« Отговор #1 : Юни 26, 2011, 12:14:31 »

Е, благодаря за отговора Усмивчица
Активен
1000
Модератор
Джедай
****

Карма: +12/-0
Липсва Липсва

Публикации: 204



« Отговор #2 : Юни 27, 2011, 11:08:33 »

Здравейте.Работя като интернет техник/специалист в малка частна фирма на безсрочен трудов договор на 8 часов работен ден.Проблемите са множество, най-важен е този със трудовото възнаграждение.Осигуряват ни на заплата 310 лева, като получаваме 720 лева за работно време 12/2 по 8 часа.Нямаме ясна трудова спецификация, вършим много неща извън трудовата спецификация за телекомуникационен специалист, включително и не съвсем законни неща, не получаваме допълнително възнаграждение за 12 поредни работни дни.Според този документ " http://www.mlsp.government.bg/class/store/docs/file_425.htm " минималната осигурителна заплата е 410 лева.Според кодекса на труда доста от правата ми са нарушени, не е прочетен инструктаж за безопасност на труда, почивките са прекалено малко, трудовото възнаграждение е доста под средното за такъв вид работа и има голяма разлика между реалното възнаграждение и осигурителния доход.Общо взето имаме  устни договорки с шефовете, но те не спазват някои от тях и като започнах да се интересувам разбрах, че и много юридически норми не са спазени.Не искам да напускам, но и не искам да работя в такива условия...Какво мога да направя по въпроса? Предварително благодаря.

Moже да ги сплашите със сигнали до Главна инспекция по труда - така, че да започнат да спазват нещата, поне по отношение на Вас. Но рискувате: може да решат, че сте проблемен и да започнат да търсят начини да Ви махнат. По-добре седнете с управлението, обяснете им, че нямате намерение нито да създавате проблеми, нито да обсъждате разговорите с колегите си, но искате спрямо вас нещата да се спазват. Изявете готовност да защитите правата си и им дайте да разберат, че малък компромис от тяхна страна ще им спести много главоболия, които не искате да им създавате, но нали натам са тръгнали нещата.
Активен

kalin_t
Потребител
*

Карма: +0/-0
Липсва Липсва

Публикации: 6


Ел. поща
« Отговор #3 : Юли 31, 2011, 07:40:41 »

Ами, вече положението е доста по-сложно.След като направих това, което Вие препоръчвате, имаше 3 дни недопускане на работа и спорове с единия шеф.След което другият шеф ме измами да се споразумеем по взаимно съгласие и да ми платят една заплата.Сега освен, че забавят трудовата ми книжка и тя некоректно оформена, няма да ми платят обезщетение.Моят ход е да им пусна уведомление по чл.327 от КТ и да ги съдя....много е дълго за обяснение, ако някой има интерес към казуса и иска да даде експертно мнение - e-mail: rememberthebad@abv.bg, skype: rememberthebad, благодаря!
Активен
Страници: [1]   Нагоре
  Разпечатай  
 
Отиди на: