Господи, Боже мой...!
Абе хора, понякога се чудя... В ред ли сте?! Каква е причината за всичко това... Не се обиждайте, едва ли вие сте виновни, а и далеч не сте единствени. Това е нещо повсеместно.
Но заради този начин на мислене, тук в България виреят и избуяват всякакви измамници и далавераджии. Има нещо кардинално сбъркано в цялата работа, във възпитанието и манталитета на цели поколения.
Пуснал съм преписка в прокуратурата, като надеждата ми е да се определи че човека ме е измамил.
Как може да ви правят на глупак, а Вие да търсите прокурор?! Наистина ли мислите, че това ще Ви оправи, че прокурорът ще Ви реши проблема? Ако в това Ви е надеждата, по-добре се откажете.
Нека ви кажа някои неща: Човекът едва ли ще бъде осъден за измама, защото това са гражданскоправни отношения, а не престъпление. Разбирате ли, вие може да дадете на някого 1 милион за да ви направи къща и той да ви изхарчи парите и да не ви направи къща, защото от общината не са му дали разрешение или защото е болен. Това не е измама. Той тези пари Ви ги дължи, не ги е присвоил. Той е съгласен да ви ги дължи, а Вие сте се съгласили да му ги дадете, разбирате ли?! Това не е престъпно. По света има много длъжници, но те не са престъпници. Престъпно е ако някой ви бръкне в джоба на якето и ви вземе 50 лв. без да знаете и без да сте му разрешил и после отиде да си купи с тях нещо. Разликата е в разрешението. Или да ви заблуди, че си давате парите за благотворителност, а всъщност да му ги давате за да си купи джип. Тук разликата е в целта.
Когато даваш пари на някой първо го проучваш, после си гарантираш, че ще ти ги върне /банките случайно ли вписват ипотеки/, а когато надушиш, че няма да ти ги върне,
започваш да го гониш сам с позволените ти от закона средства. А не чакаш прокурора, който е на заплата да го гони, защото той я го догони, я не. Най-добрият начин да се свърши една работа е да си я вършиш сам.
Сега, нещата стоят така:
1. Изпълнителят е търговец, а не измамник.
2. Той е търговец, който е затруднен да изпълни поетите задължения, защото е слаб търговец /глупав/, а не защото е крадец или измамник.
3. За това, че е глупак или лош мениджър никой нищо не може да му каже. Който му се е доверил - за негова сметка си е: така е в пазарната икономика.
4. Ако не искате да "пиете студена вода", трябва да действате. Защото в този тип отношения, властва принципа "Кой превари - тои завари". Има и др. принцип: "Правото е на страната на бдящите, а не на спящите". Вие явно сте от дремещите и това не е добре.
5. Залогът е голям. Едва ли сте си изкарвали парите лесно, затова трябва да положите необходимата грижа за да не идат на вятъра.
6. След като виждате, че строителят е затруднен, а вие нямате нищо, освен разписки и предварителен договор - трябва да се замислите дали строителят няма така грубо на прост език казано, да фалира.
7. Ако има опасност да фалира - дали не е по-добре да обезпечите своето вземане от това, което му е останало. Начините са няколко.
На основните факти не сте обърнали внимание: има ли окончателен договор след грубия строеж? Да не останете накрая с груб строеж с две ипотеки върху него? Защото има някои груби строежи си стоят така от десетина години. Най-малкото при тази липса на инвеститори - не е добре.
И така. На въпросите:
1. Можете едностранно да го развалите /а не "прекратите", защото разликата е голяма - когато договорът се развали - той трябва да ви върне парите/;
2. Вероятно можете да обезпечите вземането си /ако не сте се сетил твърде късно/;
3. Можете да търсите и неустойката;
Правото е на Ваша страна, не е ясно защо Вие сам бездействате срещу Вашите интереси. Има ли справка на изпълнителя, правили ли сте?