Страници: [1]   Надолу
  Разпечатай  
Автор Тема: Устен трудов договор  (Прочетена 3421 пъти)
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
dogovor
Гост


Ел. поща
« : Април 10, 2009, 10:04:55 »

работя на устен трудов договор и човекаиска да ме уволни. Може ли така? искам поне да ми плати заплатата Ядосан
Активен
deian_iotov
Самурай
****

Карма: +8/-0
Липсва Липсва

Пол: Мъж
Публикации: 199



Ел. поща
« Отговор #1 : Април 10, 2009, 10:39:33 »

Здравейте,
Какво значи устен трудов договор!??!  Шокиран такова нещо уважаеми няма! Най - добре е да се обърнете към инспеция по труда да предизвикате проверка те си знаят работата по КТ! Успех!
Активен
Rose
Модератор
Джедай
****

Карма: +23/-1
Липсва Липсва

Публикации: 494



« Отговор #2 : Април 10, 2009, 12:49:34 »

Точно така, няма такова нещо като устен трудов договор.
Като гражданин бих Ви посъветвала да постъпите както казва deian_iotov. Но като адвокат бих ви посъветвала да постъпите по друг начин. дайте повече информация или се свържете с адвокат, който да се заеме да защити правата ви.

Цитат
(3) (Изм. - ДВ, бр. 48 от 2006 г., в сила от 01.07.2006 г., изм. - ДВ, бр. 108 от 2008 г.) Работодател, който наруши разпоредбите на чл. 62, ал. 1 или 3 и чл. 63, ал. 1 или 2, се наказва с имуществена санкция или глоба в размер 15 000 лв., а виновното длъжностно лице - с глоба в размер 10 000 лв., за всяко отделно нарушение.

Цитат
Чл. 62. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 2 от 1996 г.) Трудовият договор се сключва в писмена форма.

(2) (Нова - ДВ, бр. 2 от 1996 г., отм. - ДВ, бр. 120 от 2002 г.)

(3) (Нова - ДВ, бр. 120 от 2002 г., изм. - ДВ, бр. 105 от 2005 г., в сила от 01.01.2006 г., доп. - ДВ, бр. 108 от 2008 г.) В тридневен срок от сключването или изменението на трудовия договор и в седемдневен срок от неговото прекратяване работодателят или упълномощено от него лице е длъжен да изпрати уведомление за това до съответната териториална дирекция на Националната агенция за приходите. Националната агенция за приходите предоставя в реално време на оправомощени лица от дирекции "Инспекция по труда" електронен достъп до регистъра на трудовите договори и при поискване в срок три работни дни изпраща копие от съответното заверено уведомление.

Цитат
Чл. 63. (1) (Нова - ДВ, бр. 120 от 2002 г., изм. - ДВ, бр. 105 от 2005 г., в сила от 01.01.2006 г.) Работодателят е длъжен да предостави на работника или служителя преди постъпването му на работа екземпляр от сключения трудов договор, подписан от двете страни, и копие от уведомлението по чл. 62, ал. 3, заверено от териториалната дирекция на Националната агенция за приходите.

(2) (Нова - ДВ, бр. 120 от 2002 г.) Работодателят няма право да допуска до работа работника или служителя, преди да му предостави документите по ал. 1.
Активен

deian_iotov
Самурай
****

Карма: +8/-0
Липсва Липсва

Пол: Мъж
Публикации: 199



Ел. поща
« Отговор #3 : Април 10, 2009, 02:22:49 »

Принципно да права сте колега Rose, но за да не се хабят много ресурси (в случая пари) на питащият май най-добре ще е да иде първо в инспекция по труда там поне ще направи някакво начало а иначе после лесно може да съди "устатият работодател" но ще отнеме много повече време и пари! Виждал съм и друг път подобни случаи и инспекцията е реагирала доста адекватно!
Активен
Rose
Модератор
Джедай
****

Карма: +23/-1
Липсва Липсва

Публикации: 494



« Отговор #4 : Април 10, 2009, 02:31:22 »

Като адвокат бих го посъветвала да си наеме адвокат за да му уреди "споразумение". Може да не е много етично, но е възпитателно за работодателя и икономически изгодно. Много работодатели не биха си позволили такава глоба.

ПП> Честито, Деян.
Активен

deian_iotov
Самурай
****

Карма: +8/-0
Липсва Липсва

Пол: Мъж
Публикации: 199



Ел. поща
« Отговор #5 : Април 11, 2009, 08:35:03 »

Благодаря, Rose!  Усмивчица Смотан

Иначе да права си, вероятно и това е възмовност но..... кой знае на какъв работодател е попаднал все пак да не забравяме че и те си имат адвокати и знаят закона.... и всичко е въпрос на доказване! Усмивчица
Активен
Страници: [1]   Нагоре
  Разпечатай  
 
Отиди на: