Въпросите са доста интересни
1.Станало ли е лицето У собственик на акциите и акционер в дружеството?
Съгласно чл. 185, ал. 2 от ТЗ прехвърлянето на поименните акции се извършва с джиро и трябва да бъде вписано в книгата на поименните акционери, за да има действие спрямо дружеството. В устава могат да бъдат предвидени и други условия за прехвърляне на поименни акции.
Т.е. У е станал собственик на акциите към момента на джиросването, но това прехвърляне няма действие спрямо дружеството, не му е противопоставимо. Що се отнася до вписването в книгата на акционерите, У може да иска съдействие от продавача на акциите, доколкото той е лицето, с което У е в правоотношение по покупко-продажба на акции. В случая обаче продавачът добросъвестно е изпълнил задължението си да уведоми дружеството за продажбата, едва ли би могло нещо повече да се търси от него.
2.Как може да защити правата си срещу действията на съвета на директорите?
Общите текстове за отговорност на членове на съветите на АД са чл. 240 и чл. 240а от ТЗ. Акционери от АД могат да търсят отговорност от членовете на СД на основание неизпълнение на задължението им по чл. 237, ал. 2 от ТЗ. Но ако приемем, че У не е станал акционер на дружеството по начин, противопоставим на самото дружество, всички тези текстове са неприложими и той би могъл да търси обезщетение за вреди от членовете на СД по общия гражданскоправен ред (ЗЗД).
3.Възможно ли е въпреки невписването й в книгата на акционерите лицето У да участва в дейноста на общото събрание, да гласува по предложените решения и да получи дивидентите, носени от притежаващите от него поименни акции?
Според мен не е възможно, защото формата на противопоставимост (вписване на прехвърлянето на акциите в книгата на акционерите) на практика има значението на условие без което не може купувачът на поименни акции да упражнява правата си в АД. За дружеството той не е станал акционер.