Здрасти. Да, пълномощното става така, както каза - пише се "Безплатна адвокатска помощ на основание съответния член от Наредбата" /или Закона за адвокатурата/.
А може ли да попитам дали имаш представа от практиката си какви документи е най-удачно да се набавят за доказателство за "тежко материално състояние", освен тази декларация за семейно и имотно състояние. Става въпрос за освобождаването от държавна такса. Още не сме завели иска по тази причина..
И дали молбата до председателя на съда се подава преди исковата молба или заедно с нея.
Ето какво пише на сайта на ВАС:
Конкретизира се липсата на доходи от трудова дейност или от свободна професия (решение № 240 от 23.03.1987 г. по гр. д. № 114/1987 г., ВС, II г.о.), декларира се, че не се получават наеми, хонорари, дивиденти от ценни книжа, посочва се, че молителят няма участие в търговски фирми и дружества.
А в ГПК, чл. 83, ал. 2:
(2) Такси и разноски по производството не се внасят от физически лица, за които е признато от съда, че нямат достатъчно средства да ги заплатят. По молбата за освобождаване съдът взема предвид:
1. доходите на лицето и на неговото семейство; - нямам идея какво може да служи за доказателство.
2. имущественото състояние, удостоверено с декларация; - тук ясно, декларация.
3. семейното положение; - само декларация достатъчна ли е или някакво удостоверение?
4. здравословното състояние;
5. трудовата заетост; - Може би да се регистрира в бюрото по труда и оттам да издадат удостоверение, че е безработна. Или просто извлечение от сайта на НОИ, че последните 10 години не е осигурявана...
6. възрастта;
7. други констатирани обстоятелства.
ДТ в случая е 8000 лв., то тези пари аз, който работя няма откъде да ги взема...
Просто това с тези 4% е много абсурдно, особено при имотните измами.