Страници: [1]   Надолу
  Разпечатай  
Автор Тема: Въпрос относно давност на лихви  (Прочетена 9744 пъти)
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
Tornado
Потребител
*

Карма: +0/-0
Липсва Липсва

Публикации: 6


« : Март 13, 2013, 02:15:01 »

Здравейте, имам следния въпрос:

Както е известно, по ЗЗД има тригодишна давност за периодични плащания, в които попадат и дължими лихви. Но давността не е автоматична, не влиза в сила служебно. Как се реализира това право на практика, примерно когато има претенция от ищец за дадено задължение и върху него той си е начислил лихви за период, който надхвърля три години? Достатъчно ли е официално писмо до ищеца с входящ номер, с позоваване на чл. 111 от ЗЗД, или трябва да се внесе такова възражение и в съда или в друга официална институция? Ищецът за момента не предявява иск по съдебен ред, само покана за погасяване на задължението. Длъжен ли е той по закон да си коригира искането след получаване на това писмо?

Благодаря предварително.
Активен
Теофана Драгиева
Джедай
*****

Карма: +26/-0
Липсва Липсва

Публикации: 302


« Отговор #1 : Март 13, 2013, 02:26:53 »

Няма пречка да си преговаряте с ищеца, вкл. и относно давността, но какво точно ще предяви не се знае. Бъде ли предявен искът, ответникът с отговора на исковата молба следва да направи възражение за изтекла давност.
Активен
Tornado
Потребител
*

Карма: +0/-0
Липсва Липсва

Публикации: 6


« Отговор #2 : Март 13, 2013, 03:02:13 »

Няма пречка да си преговаряте с ищеца, вкл. и относно давността, но какво точно ще предяви не се знае. Бъде ли предявен искът, ответникът с отговора на исковата молба следва да направи възражение за изтекла давност.

Това имате предвид вече ако се стигне до съда ли?
Активен
Страници: [1]   Нагоре
  Разпечатай  
 
Отиди на: