Страници: [1]   Надолу
  Разпечатай  
Автор Тема: Етажна собственост и общи части  (Прочетена 2730 пъти)
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
Димитър Иванов
Потребител
*

Карма: +0/-0
Липсва Липсва

Публикации: 5


« : Февруари 08, 2013, 02:16:22 »

Здравейте,
Живея в 16 етажен блок като живущия на 1 етаж гори печка с дърва, но при ниско атмосферно налягане коминът не смуче както трябва и се получава обгазяване, което както се сещате създава неудобство за останалите живущи!
По закон комините са общи части и всеки има право на достъп до тях!
Също по ЗУЕТ чл.6 (1) собствениците са длъжни да използват общите части на сградата по реда определен в правилника за вътрешния ред който от своя страна може да бъде допълван на ОС.
Възможно ли е на ОС да се ограничи използването на комина, ако той не е почистен и разходите по почистването му да се поемат от този, който използва общата част или тези разходи трябва да се поемат от всички?
Има ли някаква възможност чрез приети на ОС решения в правилника за вътрешния ред да се приложи чл.55(2) от ЗУЕТ "Собственик или обитател в сграда или отделен вход в режим на етажна собственост,който наруши правилата за вътрешния ред в етажната собственост и създаде безпокойство по-голямо от обичайното, за другите собственици и обитатели, се наказва с глоба от 50 до 150лв., когато е физическо лице, или с имуществена санкция от 200 до 500лв.,когато е юридическо лице."
Активен
lakavits
Потребител
*

Карма: +0/-0
Липсва Липсва

Публикации: 2


« Отговор #1 : Февруари 15, 2013, 05:04:16 »

Здравейте,
Живея в 16 етажен блок като живущия на 1 етаж гори печка с дърва, но при ниско атмосферно налягане коминът не смуче както трябва и се получава обгазяване, което както се сещате създава неудобство за останалите живущи!
По закон комините са общи части и всеки има право на достъп до тях!
Също по ЗУЕТ чл.6 (1) собствениците са длъжни да използват общите части на сградата по реда определен в правилника за вътрешния ред който от своя страна може да бъде допълван на ОС.
Възможно ли е на ОС да се ограничи използването на комина, ако той не е почистен и разходите по почистването му да се поемат от този, който използва общата част или тези разходи трябва да се поемат от всички?
Има ли някаква възможност чрез приети на ОС решения в правилника за вътрешния ред да се приложи чл.55(2) от ЗУЕТ "Собственик или обитател в сграда или отделен вход в режим на етажна собственост,който наруши правилата за вътрешния ред в етажната собственост и създаде безпокойство по-голямо от обичайното, за другите собственици и обитатели, се наказва с глоба от 50 до 150лв., когато е физическо лице, или с имуществена санкция от 200 до 500лв.,когато е юридическо лице."

И в Бг и в другите държави, включително в Германия, ако не се лъжа, общото събрание взема решение за почистването на комина, редовно, на 2 години, като след почистването му се прави протокол, в който коминочистачът следва да гарантира, че след работата си по него коминът ще работа безупречно, освен ако не се произнесе другояче, например, да се извърши строителна реконструкция на същия комин така че той да заработи "като часовник". За почистването на комина плащат всички, нищо че само един го ползва. Общите части са си общи. Ако греша моля другите форумци да ме коригират.
Активен
Теофана Драгиева
Джедай
*****

Карма: +26/-0
Липсва Липсва

Публикации: 302


« Отговор #2 : Февруари 18, 2013, 01:08:21 »

Това, че има комин не значи, че може да се ползва за отопление с дърва. При многоетажните сгради коминът е необходим за отдушниците. Ако за тази цел коминът си е наред, това предполага, че не е предвиден за въпросната печка. Обърнете се към общината, пожарната и пр. Те ще дадат съответното предписание.
Собствениците може да искат от съда прекратяване на всяко неоснователно действие, което им пречи да упражняват своите права.
Активен
Страници: [1]   Нагоре
  Разпечатай  
 
Отиди на: