След сключване на въпросния договор собственик на имота е този, който извършва гледането и издръжката. Той има и правото да сключи договорна ипотека, защото е собственик. От голямо значение е точният текст на договора. Ако договорът не се изпълнява бившият собственик, който има право да получава издражката и гледането може да развали договора с обратно действие и да получи обратно прехвърления имот. Това става по съдебен ред.
За психически тормоз можете да се обърнете и към прокуратурата.
Другият Ви въпрос е така зададен, че по-скоро Ви трябва екстрасенс. Щом търсите помощ от адвокат ще трябва предоставите максимално пълна информация. Само така можете да получите отговор.
По втория въпрос:
Преди 40тина години общината предоставя терен за строеж на къща, има скици и чертежи, разрешително за строителство на прилежаща постройка-гараж, но няма издаден нотариален акт за собственост.
Хората който са живяли там почиват съответно ги наследява единият им син/наследява имота срещу гледане на родителите си, другият син няма претенции/ . Преди около месец синът, който наследява родителите си с/у гледане също почива, съответно единствен наследник остава брат му /другият син/. Въпросът е как със документите с който разполага/ строителните книжа/ удостоверение за наследници да изкара нотариален акт на тази къща на негово име. В улицата където се намира къщата всички къщи са без нотариален акт.
Надявам се стана по ясно