Страници: [1]   Надолу
  Разпечатай  
Автор Тема: Брак по време на изплащане на кредит за имот. Имота става ли съпружеска общност?  (Прочетена 1700 пъти)
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
stenly
Потребител
*

Липсва Липсва

Публикации: 1

« : Май 29, 2011, 10:22:25 »

Привет,
студент съм по Право 3-ти курс и близка моя приятелка (работи в областта на банкерството) ми зададе един въпрос, който не е с повишена трудност, но не успях да й дам точен отговор, и за това реших да се обърна към Вас за помощ!
Въпросът е следният:
Ако тя изтегли кредит (жилищен, потребителски и пр.) за да си закупи жилище, който ще изплаща за период от 10 години, и примерно след първата година от изплащането вноските по кредита сключи граждански брак, закупеният имот става ли автоматично собственост и на двамата съпрузи? И ако след изплащането на целия кредит се разведат (вече бившият) й съпруг има ли право на дял от имота (респ. жилището)? Също така има ли някакво значение кой от двамата съпрузи е внасял вноските по кредита? И последен въпрос - от кой момент тя придобива право на собственост върху имота (от момента на закупуването му или след изплащането на кредита, и дали само тя или и двамата)?
Аз лично съм на мнение, че няма никакво значение кой от двамата съпрузи дава парите за вноските по кредита както и за ремонти и обзавеждане, понеже парите идват от едно домакинство! Но не съм наясно с момента на придобиване правото на собственост, както и дали всяка движима и недвижима вещ/собственост придобита преди сключването на брака става автоматично съсобственост между съпрузите?!?!
Ако не съм се изразил съвсем съвсем ясно относно някоя подробност, моля питайте!
Благодаря предварително!  Намигване
« Последна редакция: Май 30, 2011, 10:04:24 от 1000 » Активен
leonskia
Модератор
Джедай

Липсва Липсва

Публикации: 526

WWW Ел. поща
« Отговор #1 : Май 30, 2011, 08:51:41 »

1. Ако не са ибрали друг режим на имуществени отношения, то жилището ще е СИО.Разбира се от края на миналата година вече съществува възможността за иск за липса на съвместен принос.
2. Водим от горносто при развод съпругът има право на дял от жилището.
3. Кой е вносителят има значение само за доказване на по-голям принос, респ. липса на такъв.
4. За момента на придобиване на собствеността следва да се уточни вида на договора.
Активен

Dixi et animam salvavi
1000
Модератор
Джедай

Липсва Липсва

Публикации: 204

« Отговор #2 : Май 30, 2011, 10:07:14 »

Привет,
студент съм по Право 3-ти курс и близка моя приятелка (работи в областта на банкерството) ми зададе един въпрос, който не е с повишена трудност, но не успях да й дам точен отговор, и за това реших да се обърна към Вас за помощ!
Въпросът е следният:
Ако тя изтегли кредит (жилищен, потребителски и пр.) за да си закупи жилище, който ще изплаща за период от 10 години, и примерно след първата година от изплащането вноските по кредита сключи граждански брак, закупеният имот става ли автоматично собственост и на двамата съпрузи? И ако след изплащането на целия кредит се разведат (вече бившият) й съпруг има ли право на дял от имота (респ. жилището)? Също така има ли някакво значение кой от двамата съпрузи е внасял вноските по кредита? И последен въпрос - от кой момент тя придобива право на собственост върху имота (от момента на закупуването му или след изплащането на кредита, и дали само тя или и двамата)?
Аз лично съм на мнение, че няма никакво значение кой от двамата съпрузи дава парите за вноските по кредита както и за ремонти и обзавеждане, понеже парите идват от едно домакинство! Но не съм наясно с момента на придобиване правото на собственост, както и дали всяка движима и недвижима вещ/собственост придобита преди сключването на брака става автоматично съсобственост между съпрузите?!?!
Ако не съм се изразил съвсем съвсем ясно относно някоя подробност, моля питайте!
Благодаря предварително!  Намигване

Да сключат брачен договор, съгласно който кредита си е за нея, имота си е нейн по нотариален акт и в който той ще декларира, че няма да плаща. Плащанията по погасяване на кредита да са само от една сметка на нейно име и в договора с банката да пише, че само тя има право да прави вноски и нареждания.
Активен

Страници: [1]   Нагоре
  Разпечатай  

Отиди на: