Страници: [1]   Надолу
  Разпечатай  
Автор Тема: Гражданско дружество може ли да бъде съдружник?  (Прочетена 4042 пъти)
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
valkodim
Потребител
*

Карма: +0/-0
Липсва Липсва

Публикации: 1


Ел. поща
« : Март 24, 2011, 10:06:36 »

Моля за помощ! Благодаря предварително!
Може ли гражданско дружество регистрирано по реда на чл.357 и следващи /ЗЗД/ да бъде съдружник в друго Гражданско дружество.
« Последна редакция: Март 24, 2011, 01:37:15 от valkodim » Активен
Pause
Претендент
**

Карма: +5/-0
Липсва Липсва

Публикации: 18



« Отговор #1 : Юли 19, 2011, 07:28:32 »

Може, но къде се регистрира такова гр.дружество при положение че ЗЗД не повелява това?
Активен
VPDi
Потребител
*

Карма: +1/-0
Липсва Липсва

Публикации: 5


« Отговор #2 : Август 09, 2011, 10:22:02 »

Не може. ГД е неперсонифицирано и няма качеството на ЮЛ. Следователно, такова не може да бъде съдружник в (друго) ГД.
Активен
Anita
Потребител
*

Карма: +0/-0
Липсва Липсва

Пол: Жена
Публикации: 5


« Отговор #3 : Август 16, 2011, 01:59:28 »

Може!!! Пример - консорциум...
Активен
leonskia
Модератор
Джедай
****

Карма: +38/-1
Липсва Липсва

Публикации: 526



WWW Ел. поща
« Отговор #4 : Август 17, 2011, 12:02:59 »

Чл. 275. ТЗ: "Консорциумът е договорно обединяване на търговци за осъществяване на определена дейност".
Чл. 1. (1) ТЗ: "Търговец по смисъла на този закон е всяко физическо или юридическо лице, което по занятие извършва някоя от следните сделки:
1. покупка на стоки или други вещи с цел да ги препродаде в първоначален, преработен или обработен вид;2. продажба на стоки от собствено производство;3. покупка на ценни книги с цел да ги продаде;4. търговско представителство и посредничество;5. комисионни, спедиционни и превозни сделки;6. застрахователни сделки;7. банкови и валутни сделки;8. менителници, записи на заповед и чекове;9. складови сделки;10. лицензионни сделки;11.стоков контрол;12. сделки с интелектуална собственост;13. хотелиерски, туристически, рекламни, информационни, програмни, импресарски или други услуги;14. покупка, строеж или обзавеждане на недвижими имоти с цел продажба;15. лизинг.
(2) Търговци са:
1. търговските дружества;2. кооперациите с изключение на жилищностроителните кооперации.
(3) За търговец се смята и всяко лице, образувало предприятие, което по предмет и обем изисква неговите дела да се водят по търговски начин даже ако дейността му не е посочена в ал. 1."

 Надявам се разбирате накъде Ви насочвам, а именно при консорциумът съдружниците са търговци, а когато наред с търговци като съдружници има гражданскоправни субекти ще говорим за дружество със скрито) съучастие.

Активен

Dixi et animam salvavi
Теофана Драгиева
Джедай
*****

Карма: +26/-0
Липсва Липсва

Публикации: 302


« Отговор #5 : Август 17, 2011, 12:54:35 »

Неперсонифицираните дружества - граждански или търговски (консорциуми) - се учредяват чрез договора за създаването им. Участниците имат голяма свобода да определят, как да регламентират дейността си и в т.ч. дали всеки от участниците може да бъде управляващ; дали само един избран герент ще управлява и администрира дейността на консорциума/дружеството, а другите (консорти) ще бъдат пасивни участници; дали дружеството ще възложи на герента да участва от името на дружеството в друго неперсонифицирано дружество и пр. и пр. В този случай правата и задълженията възникват за герента (представляващ) по отношение на трети лица, но във вътрешните отношения те възникват за дружесвтото, участващо в другото дружество.
Отговорът на въпроса Ви е: може едно неперсонифицирано дружество да участва в друго, ако това е много точно и пълно регламентирано с договора. Друг е въпросът дали и кога това е целесъобразно и дали някой от съдружниците ще се нагърби с отговорностите на герент.
Всички неперсонифицирани дружества се регистрират в НАП.
Без участието на компетентен в тази материя адвокат и счетоводител не Ви съветвам да се захващате.
Активен
Страници: [1]   Нагоре
  Разпечатай  
 
Отиди на: