Страници: [1]   Надолу
  Разпечатай  
Автор Тема: КНА за съоръжение?  (Прочетена 1668 пъти)
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
Yo
Модератор
Самурай
****

Карма: +12/-0
Липсва Липсва

Пол: Жена
Публикации: 103



« : Май 13, 2010, 02:29:51 »

Колеги,

Чисто практически, възможно ли е да се издаде КНА по чл. 587, ал. 1 от ГПК за съоръжение, което безспорно е недвижима вещ, но в същото време не е поземлен имот по смисъла на ЗКИР - доколкото няма свой идентификатор по ЗКИР, не е идентифицирано със съседи, граници и т.н.?  
Колебанието ми идва от буквалната редакция на ч. 587, ал. 1 от ГПК : "Когато собственикът на имот няма документ за правото си, той може да се снабди с такъв, след като установи с надлежни писмени доказателства пред нотариуса своето право."
Активен

Don't trouble troubles until troubles trouble you!
Pumuckl
Специалист
Джедай
***

Карма: +14/-1
Липсва Липсва

Публикации: 255



« Отговор #1 : Май 13, 2010, 03:39:25 »

Какво точно е съоръжението? Много имоти нямат идентификатор.
Активен

Цитат на: DEKAH
Другите неща трябва да ги знае юриста на фирмата. Ако няма такъв - да си наемат.
Входни врати
Yo
Модератор
Самурай
****

Карма: +12/-0
Липсва Липсва

Пол: Жена
Публикации: 103



« Отговор #2 : Май 13, 2010, 03:58:09 »

Питам по-скоро принципно - за съоръжения като например различни видове проводи или пък транспортни съоръжения. Защото всички КНА, които съм виждала, са за поземлени имоти по смисъла на легалната дефиниция на ЗКИР. И се чудя, дали е възможно собствеността върху съоръжение, което понастоящем не е имот по смисъла на ЗКИР, да се издаде КНА. Логиката сочи че не би трябвало да има пречка да получа КНА за собствеността върху съоръжението. От друга страна обаче законът си казва "имот", а досега не съм успяла да открия КНА, който да е за нещо различно от УПИ. Затова питам - дали някой е виждал или вадил такъв КНА  Завърти очи
Активен

Don't trouble troubles until troubles trouble you!
Pumuckl
Специалист
Джедай
***

Карма: +14/-1
Липсва Липсва

Публикации: 255



« Отговор #3 : Май 13, 2010, 04:39:56 »

И на мен не ми е попадал за друго.
Активен

Цитат на: DEKAH
Другите неща трябва да ги знае юриста на фирмата. Ако няма такъв - да си наемат.
Входни врати
DEKAH
Самурай
****

Карма: +19/-1
Липсва Липсва

Пол: Мъж
Публикации: 123



Ел. поща
« Отговор #4 : Май 16, 2010, 07:59:17 »

Според мен, ако имате писмени доказателства, които да удостоверяват правото на собственост, в/у каквато и да е недвижима вещ, то няма пречка да се направи КНА по ал. 1 на чл.587.

Тъй като не уточнваш точно за какви съоръжения става въпрос, то не мога да бъда по-конкретен. Някои съоръжения /примерно ел. стълбове/ са поставяни от държавата, преминали са като гола собственост на енергоразпределителните /евн, еон, чез/, а се оказва че в населените места са собственост на общината по силата на приращението.

Въобще... всичко зависи от конкретното съоръжние. Най-добре ще е с документите и при нотариуси. Те да казват може или не.
Активен

Безразлично...?! Чувствам се ОТЛИЧНО!
Страници: [1]   Нагоре
  Разпечатай  
 
Отиди на: