Страници: [1]   Надолу
  Разпечатай  
Автор Тема: Брак с чужденец. Процедура.  (Прочетена 8877 пъти)
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
aviva
Потребител
*

Липсва Липсва

Публикации: 1

« : Април 04, 2009, 05:46:07 »

Здравейте! Ще съм много благодарна ако ми дадете необходимата информация. Предстои ми да сключа брак с израелец в България, след което ще заминем за Израел- там ще живеем и работим. Преди 2 дни бях в МВР да попитам какви документи е необходимо да им предоставя, за да може след сключването на брак съпругът ми да влиза свободно в страната, без досегашните ограничения, пр. след напускане на страната няма право на влизане в България минимум 6 мес. От МВР ми обясниха, че подобен вид облекчения на базата на акт за сключен брак няма. Трябва да му направим карта за пребиваване, за която искат един куп документи, такса 500лв, която не разбрах, но май се плаща всяка година и някаква декларация, в която аз да дам един вид гаранция и да напиша, че имам осигурено жилище в страната,в което той да живее и доходи, с които да го издържам. И тази декларация, служителката ми каза, че била фиктивна. Незнам дали е фиктивна, но не виждам логика да искат подобно нещо, защото както писах ние ще живеем и работим в Израел, няма да имам доходи тук в България, които да доказвам. Това, което искам е когато съм в Израел и има някакъв повод или причина да се върна в България( все пак майка ми и баща ми живеят тук!) да може съпругът ми да ме придружава. Не да мисля всеки път минаха ли 6 мес забрана или не. Има и още нещо за което забравих. От МВР ми казаха, че след брака ни съпругът ми трябва да се върне в Израел и в нашето посолство там да му издадат виза Д на основа сключен брак, и с тази виза и всички др. документи да отидем в МВР за получаване на въпросната карта за пребиваване. Възможно ли е да толкова трудно, няма ли по леки процедури!
« Последна редакция: Април 06, 2009, 09:51:46 от Rose » Активен
Rose
Модератор
Джедай

Липсва Липсва

Публикации: 494

« Отговор #1 : Април 06, 2009, 09:39:07 »

Здравейте,

Не е, че процедурите са толкова сложни, а понякога на служителите просто не им се работи и се чудят как да върнат гражданите. Я този документ липсвал, я законът бил такъв. Има и други препятствия. Често самите служители не познават добре закона, но отказът трябва да се жали пред съд за да се произнесе съдът по въпроса. И тогава вече служителите да си преосмислят тълкуванието на закона.

Имам случаи, в които административни служители упорито отказват да тълкуват закона така, както съдът го е направил. Т.е. или не четат съдебните решения, по делата си или ги четат, но не искат да прилагат закона така, както съдът им е оказал.

В основата на тези проблеми е ниската правна култура на българите, които приемат за чиста монета това, което им е казано в съответното ведомство, вместо да си търсят правата.

Наистина е абсурдно да е толкова сложна процедурата и то не защото законт е такъв, а защото така се тълкува.

Не разбирам много от материята обект на темата, но ползвайки търсачката на сайта, какво намирам:
http://www.lawsbg.com/proceduri/876-karta-postoianno.html

Съпоставката между това, което на Вас са ви казали в МВР и това, което е описано в тази процедура показва, че щеше да е по-лесно и по-евтино всичко, ако Вие бяхте гражданка на ЕС, а не българка. Прочетете текста. Всъщност Вие сте гражданка на ЕС, защото сте българка, но нямам обяснение защо тази процедура не важи за Вас.

Съветвам Ви да се свържете с адвокат, който се занимава с материята.

« Последна редакция: Април 06, 2009, 10:40:59 от Rose » Активен

deian_iotov
Самурай

Липсва Липсва

Публикации: 199

Ел. поща
« Отговор #2 : Април 07, 2009, 02:26:39 »

Здравейте,
по принцип колежката е права, глупости колкото искаш бълват нашите родни "специалисти" седящи зад бюрцата си в някое ведомство но......... какво да правим все пак сме в България.
По принцип законите и наредбите ни в този смисал по отношение на граждани извън ЕС са доста затегнати все още това не важи само за Израел а и за Русия например и нейните републики! Да таксате действителност варира от 500 до 800 лева мисля беше и да плаща се всяка година! А за да може да придобие статут свободно да влиза в страната ни мисля имаше ограничение от сорта на да имате ключен граждански брак поне 5 години!
И за жалост колкото и да са т.....пи нашите родни "бюрократи" както каза колежката техните решения се жалят пред съд а това отнема време и пари! Ще трябва понякога да се съобразяваме с изискванията им!
Но да права е също така че е редно да си търсим правата и затова наистина за да няма двусмислия запознайте подробно някой колега адвокат с конкретната обстановка по казуса Ви и срещу 20-30 лева ще Ви даде подробно становище! Успех!
Активен
Страници: [1]   Нагоре
  Разпечатай  

Отиди на: