Страници: 1 ... 8 9 [10]
 91 
 : Юни 22, 2020, 04:47:38  
Започната от Sin_city - Последна публикация от Sin_city
Привет всем.

През 2017г.банката ме съди, поиска 20 хиляди долара. САЩ. Съдът постанови през 2018г. решение. През 2019г. аз подадох въззивна жалба. Платих 720 лева такса. За да се запознае със случая, долетя от Русия в България. Похарчих 1 000 евро за билети. Имаше процес, за който летях отново. Похарчих за билети още 1,5 хиляди евро и 20 евро за преводачески услуги. И хотел 20 евро.
Спечелих делото, обжалването отмени решението, изпрати го за ново разглеждане.

Сега започва второто разглеждане на делото. Същността на моя въпрос - Може ли да подаде "насрещен иск" (чл.211 ГПК РБ). Като насрещен иск предявете такса (720 лв.), 2540 евро за билети....

Само по себе си можете да предявите насрещен иск. И каква е практиката за разходите за пътуване до мястото на съда и обратно (2000 евро)? В Русия е възможно и дали е възможно в България.

Може ли да се представи хотел (20 евро), преводач (20 евро) и такса (720 лева). Както е написано в член 81 от ГПК на България, -
Във всеки акт, с който приключва делото в съответната инстанция, съдът ce произнася и по искането за разноски.

От една страна, 720 лева вече не могат да бъдат предявени. От друга страна, крайният акт на съдебния акт все още не е, защо не тогава?

 92 
 : Юни 21, 2020, 01:32:12  
Започната от Sin_city - Последна публикация от Sin_city
4. Член 6 се изменя така:
„Чл. 6. До два месеца след отмяната на извънредното положение при забава за плащане на
задължения на частноправни субекти, длъжници по договори за кредит и други форми на
финансиране, предоставени от финансови институции по чл. 3 от Закона за кредитните
институции, с изключение на дъщерните дружества на банките, включително когато
вземанията са придобити от банки, финансови институции или трети лица, не се начисляват
лихви за забава и неустойки, задължението не може да бъде обявено за предсрочно изискуемо
и договорът не може да бъде развален поради неизпълнение.“

Всичко е ясно.

1. И къде е Указът на президента (или закон), с който официално приключи извънредното положение?

2. не може да бъде обявено за предсрочно изискуемо....

Какво се разбира тук? Имах заем към банката в размер на 2,5 хиляди долара. САЩ през 2017г. Банката ме съди, опита 20 хиляди долара. САЩ, не знаех .... платих на банката за това време 12 хиляди долара. САЩ.
Съдът все пак удовлетвори 20 хиляди долара. САЩ.

Не се съгласих, подадох възивна жалба през 2019 година. Апелативният съд отмени решението, изпратен за ново разглеждане. Не се съгласих, написах, че юрисдикцията е нарушена. Съдът е съгласен с мен, изпрати документите от Варна в Бургас.

Документите пристигнаха в Бургаския окръжен съд на 21.04.2020г. Но това са документите от 2017 година. Търсенето е „предсрочно изискуемо“ е налице.
Съдът ми изпрати документите на 26.05.2020г. Технически по дата те попадат в "Член 6" (виж по-горе).
Но не разбирам

а) Има ли забрана да се прави покана? Така че е направена през 2017 година
б) Има ли забрана за такова прибягване до съда? Е, ще приключи след 3 седмици .... Изпитването ще продължи по-дълго.
в) Има ли забрана за издаване на такива решения от съдилищата? Но процесът продължава няколко месеца. Тоест такова решение не може да бъде взето на 15 юни, но възможно ли е на 15 август?

Аз съм от Русия. Сам съдя Алианс Банк. Засега сравнително успешно.

Извинявай за лошия български език.

 93 
 : Юни 21, 2020, 01:10:11  
Започната от Sin_city - Последна публикация от Sin_city
Спечелих дребен съд с банка, апелативен съд Варна.

При подаване на възивна жалба аз платил такса в размер на 720 лева, лети до съда от Санкт Петербург със самолет ...

С изненада научих, че е невъзможно да се възстановят съдебни разноски, ако те не бъдат декларирани преди вземането на решението.

Същността на въпроса е дали те могат да бъдат възстановени като отделен независим иск чрез чл. 45 ЗЗД? Ако не, тогава защо? Ако е възможно, тогава примери от практиката.

 94 
 : Април 30, 2020, 02:39:41  
Започната от piponita - Последна публикация от piponita
Здравейте,

Бих искал да наема покривното пространство върху панеления блок, в който живея и да ми бъде учредено право на строеж от собствениците на етажната собственост (ЕС). Строителството, което бих искал да извърша е от 6-та категория - Фотоволтаична електрическа централа (ФЕЦ).  Според закона за устройство на територията е достатъчно да получа разрешение за строеж от общината, но за да поискам такова, предполагам, че трябва да имам сключен договор за наем с етажната собственост и да ми бъде учредено право на строеж от собствениците на етажната собственост. Въпросът ми е дали това е така и само от входа (във въпросния вход има 9 отделни входа) върху който ще бъде поставена централата ли трябва да ми бъде учредено право на строеж или и от останалите входове? Всеки един от собствениците ли трябва да ми учреди такова право или е достатъчно с решение на общото събрание това да се случи, тоест 60% от собствениците би било достатъчно.

Благодаря!

 95 
 : Април 03, 2020, 12:58:28  
Започната от Ootis - Последна публикация от Ootis
Здравейте. Случаят е следния - преди две седмици настаниха приятелката ми, която е все още на 16 години в заведение за "закрила на детето". Това е поради системния тормоз у тях - физически и психически. Днес разбрах, че родителите и са отказали да си я приберат, съответно след изтичане на "услугата" на съответното заведение, тя ще бъде изпратена в друг тип заведение за непълнолетни лица с криминални прояви, където със сигурност не и е мястото. Като решение беше вариянта да сключим граждански брак, с разрешението на районния съдия, понеже е непълнолетна и да я взема да живее с мен, но не съм сигурен дали това има как да стане в момента, понеже тя няма кан да попълни съответната молба от там, където е сега. Така че вариянта беше това да се случи, след като родителите и я приберат у тях отново. Понеже явно нямат такива намерения, не виждам как това може да се случи. От законова гледна точка какви са вариянтите, защото да я оставя да отиде в такъв тип заведение, със сигурност не е вариянт.

 96 
 : Март 31, 2020, 04:36:53  
Започната от plamenacicd - Последна публикация от dobribozhilov
Страхотна идея за търсачи на силни усещания Усмивчица

 97 
 : Март 31, 2020, 04:35:51  
Започната от borislav12 - Последна публикация от dobribozhilov
Евтиното е скъпо, особено пък в нещо, което засяга здравето. Отделен е въпросът и изобщо трябва ли да се ползват тези химии...

 98 
 : Март 31, 2020, 04:34:53  
Започната от Hi Tide - Последна публикация от dobribozhilov
Какъв беше резултатът? Обжалвахте ли?

 99 
 : Март 31, 2020, 04:33:16  
Започната от norakalinkova - Последна публикация от dobribozhilov
Европейските правила у нас не важат. Опитайте да си откриете "малка сметка" в банката или да ползвате превод по SEPA. Правят се на луди...

 100 
 : Март 26, 2020, 02:58:06  
Започната от Системен - Последна публикация от Системен
Здравейте, малко помощ при решаване на два казуса.

КАЗУС
„Корона“ ЕООД, гр. Ямбол, сключило договор за наем на собственото си помещение, находящо се в село Паничерево, обл. Стара Загора, с „Шинел“ ЕАД, със седалище гр. Горна Оряховица, обл. Велико Търново. Съгласно условията на договора наемателят се е задължил да заплаща месечна наемна цена в размер на 500 лв. Съгласно договора помещението ще бъде използвано от „Шинел“ ЕАД, за да развива шивашка дейност.
Договорът е бил сключен на 01.04.1999 г. за срок от дванадесет години. При сключването на договора „Корона“ ЕООД се представлявало от Вълкан Вълканов, който е избран за управител на „Корона“ ООД с решение на ОС, но решението не е било вписано в търговския регистър към датата на сключване на договора. „Шинел“ ЕАД било представлявано от изпълнителния си директор Лисан Вълканов, който е брат на Вълкан Вълканов.
Страните са изпълнявали задълженията си редовно в течение на 10 г. и 6 месеца, след което наемателят е преустановил плащането на наемната цена. „Корона“ ООД, неколкократно е отправяло покани за плащане към наемателя, на които последният не е давал отговор. Наемателят не е извършвал плащания и след изтичане на срока е продължил да използва наетото помещение, въпреки че бил поканен да освободи същото.
През годините на добросъвестно изпълнение от „Шинел“ ЕАД са били извършени подобрения, които включват и основен ремонт на помещението на стойност 15 000 лв., извършен през юли 2007 г.
На 01.03.2012 г. наемателят напуснал наетото помещение без предупреждение, но в помещението останала една от производствените машини, която „Шинел“ ЕАД било закупило за 17 000 лв. през 2009 г. След напускането на наемателя се установило, че за имота има неизплатени задължения за консумирана електрическа енергия в общ размер на 4 000 лв.
Управителят на „Корона“ ЕООД отказал да предаде машината на представител на „Шинел“ ЕАД, след което на 03.04.2012 г. „Шинел“ ЕАД предявило правата си пред съда.
Въпроси:
1. Какъв вид юридически лица са споменати в казуса, по коя система са учредени и кой ги представлява?
2. Действителен ли е сключеният договорът за наем за 12 годишен срок?
3. Какви претенции може да има „Шинел“ ЕАД и какви възражения може да противопостави „Корона“ ЕООД?


Казус ЗОДОВ
С Наказателно постановление номер 19-4332-007387 от 23.04.2019г., издадено от СДВР ОТДЕЛ ПЪТНА ПОЛИЦИЯ СДВР на основание чл. 177, ал. 1, т.4, пр. 1 ЗДвП на Стоил Кръстев е наложена глоба в размер на 200 лв. и на основание чл. 183, ал. 4, т.12 ЗДвП му е наложена глоба в размер на 50 лв. За да постанови процесния акт, наказващият орган е счел, че на 09.04.2019г., около 15:30 часа в гр. София, по бул. Генерал Данаил Николаев, с посока на движение Сточна гара към Подуене Стоил Кирилов Кръстев в шофирал собственото си МПС с рег. № РА0176ВТ, спряно от движение, движейки се в бус лента. Наказателното постановление е обжалвано, във връзка с което е образувано гр.дело номер 10878/2019г. по описа на СРС. Постановено е решение, с което наказателното постановление е частично отменено. За подаване на жалбата и осъществяване на процесуално представителство г-н Кирилов е ползвал адвокат, на който заплатил такса в размер на 500,00 лева.
Въпроси:
1. Какви са мотивите за частична отмяна на постановлението? Ситематизирайте ги накратко.
Указания! Моля, потърсете съдебния акт в страницата на СРС или на следната страница: https://legalacts.justice.bg/.
2. Възможно ли е в производството по ЗАНН да бъдат присъдени разноски на жалбоподателя? Ако да – обосновете се?
3. В случай, че отговорът на въпрос номер 2 е отрицателен, какъв е редът, по който жалбоподателят може да търси платените от него разноски? Представляват ли пряка и непосредствена последица по смисъла на чл. 4 от ЗОДОВ изплатените адвокатски възнаграждения в производството по обжалването и отмяната наказателните постановления?
Указания! Моля вижте чл. 1 от ЗОДОВ и ТЪЛКУВАТЕЛНО РЕШЕНИЕ № 1 София, 03/15/2017.
4. При приложимост на производството по ЗОДОВ, кой има право да го инициира? Посочете компетентният да разгледа иска съд? Подлежи решението на съда на обжалване и ако – пред кого?
5. Кои са предпоставките за допустимост на иск по ЗОДОВ?

Страници: 1 ... 8 9 [10]