Интернет - кафене за юристи

Начало => Юридически консултации => Темата е започната от: Tornado в Март 13, 2013, 02:15:01



Титла: Въпрос относно давност на лихви
Публикувано от: Tornado в Март 13, 2013, 02:15:01
Здравейте, имам следния въпрос:

Както е известно, по ЗЗД има тригодишна давност за периодични плащания, в които попадат и дължими лихви. Но давността не е автоматична, не влиза в сила служебно. Как се реализира това право на практика, примерно когато има претенция от ищец за дадено задължение и върху него той си е начислил лихви за период, който надхвърля три години? Достатъчно ли е официално писмо до ищеца с входящ номер, с позоваване на чл. 111 от ЗЗД, или трябва да се внесе такова възражение и в съда или в друга официална институция? Ищецът за момента не предявява иск по съдебен ред, само покана за погасяване на задължението. Длъжен ли е той по закон да си коригира искането след получаване на това писмо?

Благодаря предварително.


Титла: Re: Въпрос относно давност на лихви
Публикувано от: Теофана Драгиева в Март 13, 2013, 02:26:53
Няма пречка да си преговаряте с ищеца, вкл. и относно давността, но какво точно ще предяви не се знае. Бъде ли предявен искът, ответникът с отговора на исковата молба следва да направи възражение за изтекла давност.


Титла: Re: Въпрос относно давност на лихви
Публикувано от: Tornado в Март 13, 2013, 03:02:13
Няма пречка да си преговаряте с ищеца, вкл. и относно давността, но какво точно ще предяви не се знае. Бъде ли предявен искът, ответникът с отговора на исковата молба следва да направи възражение за изтекла давност.

Това имате предвид вече ако се стигне до съда ли?